Powrót do: Dom

Sen o domu z bali


Skupiając się na temacie budownictwa drewnianego należy się zastanowić na co ono się składa. W jego skład wchodzą mianowicie: konstrukcje szkieletowe, którymi są domy gotowe i kanadyjskie. Fenomen tych domów polega na tym, że przestrzeń pomiędzy elementami szkieletu wypełniona jest izolacją cieplną.

podlogidrewnian23Konstrukcja z drewna to jedynie stelaż dla stosownych warstw izolacji. I w tym tkwi cały widz, bo od grubości i ilości warstw, a nie od samej drewnianej konstrukcji budynku zależy przepuszczalność ciepła, a tym samym oszczędność energii naszego domu. Kolejnym rodzajem konstrukcji jest ściana z bali litych. Trochę inaczej wygląda to w domach wykonanych z drewna litego. Są to bale o określonej grubości, które odpowiednio izolują ściany bez dodatkowych dociepleń.

Do niedawna ściany tych domów jak i tych szkieletowych były postrzegane jako gromadzące ciepło. Jednak jak dowodzą badania naukowe w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W 1980 roku w USA na zlecenie Departamentu Energii przeprowadzono badanie mające stwierdzić wpływ gromadzenia ciepła w ścianach na wynik zużycia energii w tym budynku. W tym celu wybudowano 6 takich samych budynków, które różniły się tylko konstrukcją ścian. Przez 30 tygodni utrzymywano w tych budynkach taką samą temperaturę. Dokładnie rejestrowano zużycie energii w każdym domu. Wyniki były zaskakujące. Dom z bali zużył o 45% mniej energii niż izolowany drewniany dom szkieletowy. Następne wnioski zostaną podane w kolejnych artykułach. Prosimy o cierpliwość. 
KOMENTARZE:

Brak komentarzy